Historia folwarku Dusznica, powiat Sejny, parafia Łoździeje Lazdijai.
Blog > Komentarze do wpisu

Historia folwarku Dusnzica - opowieść Pedro Czackisa

Pedro Czackis mieszka w Buenos Aires. Jego matka, Leja Piwowarska, była siostrzenicą Abla Redaka, dzierżawcy majątku Dusznica.

Główna część rodziny Redaków - patriarcha Wolf/Zev i jego żona Chaike (z domu Słomiańska), ich syn Chaim z żoną Chaną synami Szmulem i Dowem, a później także Chana (babka Pedra) z dziećmi: Leją i jej braćmi Eliezerem i Jakubem - mieszkała pod Nowym Dworem niedaleko Grodna, gdzie prowadzili gospodarstwo.

Chana żonata była z Mejerem Piwowarskim, fotografem z Suwałk, który udzielał się również w miejscowym teatrze. We wczesnych latach trzydziestych Mejer porzucił rodzinę i wyjechał do USA, i tak Chana z dziećmi znalazła się w Nowym Dworze.

Drugi pozostający w Polsce syn Wolfa/Zeva (Wolf miał łącznie pięciu synów i dwie córki, ale wszyscy poza Ablem i Chaimem wyemigrowali do USA w latach dwudziestych), Abel Redak, wraz z żoną Chają i synem Szmulem, mieszkał w Dusznicy. Reszta rodziny nazywała ich "Litwakami" - z Nowego Dworu do Dusznicy jest ponad 70 km.


Dusznica, 1928 r. Stoją w pierwszym rzędzie: Samuel (Szmulik), Eliezer (brat Lei), Jakub (brat Lei), Dow. Siedzą w środkowym rzędzie: Abel, jego żona Chaja, Chaike (żona Wolfa), Wolf, Chana (żona Chaima), Chaim, Lea. Trzej młodzieńcy w górnym rzędzie niezidentyfikowani.


Dusznica, w tle stodoła.

Więcej tutaj: http://marcinimatylda2.blox.pl/2007/06/Ciagle-po-kole-cz-3What-Goes-Around-Comes-Around.html
niedziela, 03 lutego 2008, marslaur

Polecane wpisy

Komentarze
2008/02/09 10:23:40
Jestem pod wrażeniem tego bloga, z dwóch powodów; po pierwsze, że jest ktoś kto tak dogłębnie opracował fascynującą historię małej wioski na kresach, po drugie, że ta wioska leży ledwie kilka kilometrów od mojego Zagówca, gdzie się wychowywałem.
Andrzej Sz.